Implementacja dyrektywy o ochronie sygnalistów coraz bliżej!

12 kwietnia na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się zaktualizowany (w związku z licznymi uwagami) projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa.

Aktualny projekt będzie wkrótce przedmiotem naszej pogłębionej analizy, ale już teraz prezentujemy najciekawsze zmiany w porównaniu z projektem z 14 października 2021 roku:

  • doprecyzowano definicję podmiotu, do którego stosować się będzie przepisy ustawy – w zmienionym projekcie będą to podmioty prawne na rzecz których wykonuje pracę co najmniej 50 osób (niezależnie od formy zatrudnienia),
  • usunięto przepis zobowiązujący organizacje do stosowania rozwiązań zapewniających przechowywanie danych osobowych sygnalisty oddzielnie od dokumentu lub innego nośnika informacji obejmujących zgłoszenie,
  • Skrócono okres przechowywania danych w rejestrze zgłoszeń wewnętrznych z 5 lat do 12 miesięcy od dnia zakończenia działań następczych.
Implementacja dyrektywy o ochronie sygnalistów coraz bliżej!

Masz pytania dotyczące zarządzania systemu ochrony sygnalistów? Chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Odezwij się do nas na office@ipsolegal.pl lub bezpośrednio z Błażejem Wągielem.

Chcesz wiedzieć więcej na temat sygnalistów? Sprawdź nasze poprzednie wpisy:

POLITYKA ZGŁASZANIA NIEPRAWIDŁOWOŚCI- jakie elementy powinna uwzględniać?

OCHRONA SYGNALISTÓW – CO MUSISZ WIEDZIEĆ PRZED WEJŚCIEM W ŻYCIE DYREKTYWY?

DYREKTYWA O OCHRONIE PRAW SYGNALISTÓW – NOWE OBOWIĄZKI FIRM

OCHRONA SYGNALISTÓW A OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH

Możesz też obejrzeć przygotowane przez nas filmy edukacyjne:

OCHRONA SYGNALISTÓW

KALENDARZ ADWOKATOWY 2021

Share