Polityka zgłaszania nieprawidłowości – jakie elementy powinna uwzględniać?

Instrukcja obsługi systemu ochrony sygnalistów

Sprawny i skutecznie działający system ochrony sygnalistów powinien być wspierany przez kompleksową politykę informacyjną. To bardzo ważne, bo to nie tylko instrukcja obsługi zgłoszeń, ale też manifestacja stanowiska firmy w sprawie zgłaszania nieprawidłowości oraz zaangażowania na rzecz ochrony sygnalistów.

Oczywiście polityka zgłaszania nieprawidłowości powinna zawierać jasne i jednoznaczne wytyczne dotyczące tego, jak i gdzie sygnalista ma zgłaszać naruszenia. Ale nie tylko.

Chcesz później przeczytać o dyrektywie? Pobierz nasze kompletne przewodniki na temat ochrony sygnalistów

Polityka powinna być elementem stworzonej w organizacji kultury otwartości i odpowiedzialności, dzięki której pracownicy będą mogli zgłaszać informacje o zauważonych nieprawidłowościach bez obawy przed odwetem lub odpowiedzialnością dyscyplinarną.

Posiadanie, i co szczególnie ważne, przestrzeganie przez organizację polityki zgłaszania nieprawidłowości daje też pracownikom jasny sygnał, że organizacja poważnie traktuje wszystkie przejawy nieprawidłowości i jest zaangażowana w ich identyfikację, rozwiązywanie oraz zapobieganie takim incydentom w przyszłości

Masz pytania dotyczące wdrożenia systemu ochrony sygnalistów? Chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Odezwij się do nas na office@ipsolegal.pl lub bezpośrednio z Błażejem Wągielem.

Chcesz wiedzieć więcej na temat sygnalistów? Sprawdź nasze poprzednie wpisy:

KANAŁY ZGŁASZANIA NIEPRAWIDŁOWOŚCI – WADY I ZALETY POSZCZEGÓLNYCH ROZWIĄZAŃ 

OCHRONA SYGNALISTÓW – CO MUSISZ WIEDZIEĆ PRZED WEJŚCIEM W ŻYCIE DYREKTYWY?

DYREKTYWA O OCHRONIE PRAW SYGNALISTÓW – NOWE OBOWIĄZKI FIRM

OCHRONA SYGNALISTÓW A OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH

Możesz też obejrzeć przygotowane przez nas filmy edukacyjne:

OCHRONA SYGNALISTÓW

KALENDARZ ADWOKATOWY 2021

Share