Raport ACFE – czyli jak sygnaliści mogą chronić Twoją firmę przed oszustwami

W dziedzinie działań przeciwko oszustwom, wiedza to nasza najostrzejsza broń. Walka z oszustwami związanymi z pracą to nieustanny wysiłek, który ewoluuje wraz z biegiem czasu i przynoszonymi przez nie wyzwaniami.

Ostatnio ujawniony raport „Occupational Fraud 2022: A Report to the Nations” przygotowany przez Stowarzyszenie Certyfikowanych Egzaminatorów ds. Oszustw (ACFE), to nie tylko kolejna coroczna publikacja. To latarnia, która rozjaśnia mroczne zakamarki, gdzie oszustwo się rozwija, i kieruje nas ku przyszłości z mniejszą liczbą ofiar i bezpieczniejszymi organizacjami.

Przywódcza zmiana w trudnych czasach

Raport wyróżnia się jako dowód na nieustępliwość i zdolność dostosowania się Certyfikowanych Egzaminatorów ds. Oszustw (CFE) na całym świecie. Zagłębia się w fascynującą dynamikę oszustw w okresie globalnej pandemii, czasie, gdy profesjonaliści ds. przeciwdziałania oszustwom stawali przed bezprecedensowymi trudnościami w swojej pracy. Pandemia wymagała nowatorskich podejść do śledztw, wymagając od CFE bycia pomysłowym, zwinnym i twórczym w obliczu trudności.

Niespodziewanie badania dostarczają również pozytywnych informacji. Ujawniają, że pomimo burzliwego okresu, oszustwa zawodowe były wykrywane szybciej, a ich skutki finansowe były ograniczane w porównaniu do poprzednich lat. Ten sukces można przypisać niezachwianej zaangażowanej i wiedzy CFE. Ich nieustanne zaangażowanie przebija się w raporcie, który wyjaśnia zbiorowe wysiłki podjęte w tych trudnych okolicznościach.

O raporcie

Raport ACFE to skarbnica wniosków, starannie zebranych z ponad 2000 realnych przypadków oszustw w 133 krajach i 23 różnych branżach. Ma na celu rozwikłanie złożonej sieci oszustw zawodowych, analizując ich koszty, metody działania, sprawców i skutki. Zrozumienie problemu o takim zasięgu i powszechności to pierwszy kluczowy krok w skutecznym przeciwdziałaniu.

Korzenie tego raportu sięgają 1996 roku, kiedy to założyciel ACFE, dr Joseph T. Wells, dostrzegł pilną potrzebę udostępnienia podstawowych informacji na temat oszustw zawodowych. Od tego czasu ta tradycja badawcza trwała, stopniowo zwiększając zdolność naszej profesji do przewidywania, wykrywania i reagowania na oszustwa.

Ten raport to nie tylko hołd dla niezachwianego zaangażowania CFE, którzy pokonali trudności pandemii i podzielili się swoimi doświadczeniami w badaniach nad oszustwami w tym okresie, ale także dostarcza praktycznych wskazówek. Jest cennym źródłem wiedzy nie tylko dla społeczności przeciwdziałania oszustwom, ale także dla liderów biznesowych i społeczeństwa. Poprzez rozpowszechnianie wiedzy na temat wieloaspektowej natury oszustw zawodowych, wzmacniamy wspólnie nasze obronne linie przed ich szkodami.

Kluczowe wnioski

Raport koncentruje się na kilku istotnych wynikach, które wymagają naszej uwagi i działania:

Niewiarygodne, że 42% oszustw zostało wykrytych dzięki zgłoszeniom sygnalistów. Ta metoda przyćmiła inne niemal trzykrotnie, podkreślając jej znaczenie. Co więcej, ponad połowa tych kluczowych zgłoszeń pochodziła od samych pracowników, co podkreśla znaczenie kształtowania kultury czujności w organizacjach.

Warto też zauważyć, że 30% zgłaszających początkowo raportowało o działaniach oszustwa swoim bezpośrednim przełożonym. To podkreśla znaczenie posiadania solidnych mechanizmów zgłaszania wewnątrz organizacji.

Zdumiewające 81% organizacji dostosowało swoje kontrole przeciwdziałania oszustwom po wystąpieniu incydentu. To odzwierciedla rosnącą świadomość konieczności podejmowania aktywnych działań przeciwko oszustwom.

Organizacje posiadające linie pomocy do zgłaszania incydentów oszustw nie tylko wykrywają oszustwa szybciej, ale także ponoszą niższe straty finansowe. Statystyki mówią same za siebie: 100 000 dolarów strat w ciągu 12 miesięcy dla organizacji z liniami pomocy w porównaniu do 200 000 dolarów strat w ciągu 18 miesięcy dla tych bez nich.

Zapoznaj się z raportem

Zagłębiając się w treść raportu, wyposażysz się w wiedzę, która umożliwi Ci stanąć murem przeciwko stale ewoluującemu zagrożeniu ze strony oszustw zawodowych. Razem możemy budować bezpieczniejszy i bardziej pewny siebie świat dla firm i jednostek.

Z raportem możesz zapoznać się poniżej lub pod linkiem: https://acfepublic.s3.us-west 2.amazonaws.com/2022+Report+to+the+Nations.pdf

2022+Report+to+the+Nations (1)
Share