Ustawa o sygnalistach – skorzystaj z naszych wskazówek i nie daj się zaskoczyć!

Rok 2021 zdecydowanie należał do sygnalistów. Mimo jednak sporego zapasu czasowego, większość państw UE nie zdążyło z implementacją dyrektywy do swoich porządków prawnych. Niemniej dyrektywa już obowiązuje, krajowej ustawy o sygnalistach brak, a pracodawcy mają szereg wątpliwości w zakresie stosowania i zapewnienia zgodności swoich organizacji w obszarze zgłaszania nieprawidłowości.

Chcesz później przeczytać o dyrektywie? Pobierz nasze kompletne przewodniki na temat ochrony sygnalistów

Nie ma zatem na co czekać – poniżej kilka wskazówek dotyczących tego jak rozumieć dyrektywę i jakie kroki podjąć, by nowe obowiązki przyniosły korzyść organizacji.

Całkiem nowa jakość w europejskim compliance

W ostatnich latach procedury sygnalizowania nieprawidłowości  oraz ochrony sygnalistów przed odwetem, powszechnie stosowane w USA, zostały dobrowolnie wprowadzone przez wiele europejskich firm. Poza ochroną danych i prawem pracy w prawodawstwie UE nie istniały do chwili obecnej żadne ramy prawne dotyczące funkcjonowania takich systemów, wobec tego w praktyce skuteczność takich systemów jest bardzo zróżnicowana. Tym samym sygnalista nie otrzymywał wystarczającej ochrony Nowa dyrektywa w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (UE / 2019/1937, „dyrektywa dotycząca sygnalistów”) obowiązująca od 17 grudnia 2021 ma to zmienić.

Zrozum cel dyrektywy o ochronie sygnalistów

Dyrektywa dotycząca ochrony sygnalistów ma skutecznie ułatwiać wykrywanie, prowadzenie dochodzeń w sprawie naruszeń prawa Unii i egzekucję przestrzegania prawa Unii. Ma to być osiągnięte poprzez obowiązkowe wprowadzenie wewnętrznych, poufnych i bezpiecznych kanałów dokonywania zgłoszeń w sektorze prywatnym i publicznym. Ponadto dyrektywa przewiduje utworzenie zewnętrznych kanałów dokonywania zgłoszeń do organu wskazanego przez państwa członkowskie. W celu realizacji zgłaszania naruszeń sygnaliści mają otrzymać pełną ochronę prawną.

Masz pytania dotyczące wdrożenia systemu ochrony sygnalistów? Chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Odezwij się do nas na office@ipsolegal.pl lub bezpośrednio z Błażejem Wągielem.

Chcesz wiedzieć więcej na temat sygnalistów? Sprawdź nasze poprzednie wpisy:

KANAŁY ZGŁASZANIA NIEPRAWIDŁOWOŚCI – WADY I ZALETY POSZCZEGÓLNYCH ROZWIĄZAŃ 

OCHRONA SYGNALISTÓW – CO MUSISZ WIEDZIEĆ PRZED WEJŚCIEM W ŻYCIE DYREKTYWY?

DYREKTYWA O OCHRONIE PRAW SYGNALISTÓW – NOWE OBOWIĄZKI FIRM

OCHRONA SYGNALISTÓW A OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH

Możesz też obejrzeć przygotowane przez nas filmy edukacyjne:

OCHRONA SYGNALISTÓW

KALENDARZ ADWOKATOWY 2021

Share