Prawna (Po)sesja #21 – ODCINEK SPECJALNY – dyrektywa o ochronie sygnalistów

Dyrektywa o ochronie praw sygnalistów, która zacznie obowiązywać już dzisiaj 17 grudnia 2021 roku nakłada na firmy szereg obowiązków.

Mogłoby się wydawać, że chodzi tylko o zapewnienie ochrony sygnaliście. Nic bardziej mylnego. W procedurach ochrony sygnalistów równie ważne jest, by zarząd organizacji otrzymywał jak najwcześniej informacje o jakichkolwiek mających miejsce nadużyciach. Tylko w taki sposób będzie w stanie zdusić je zanim urosną do rangi poważnego problemu.

W specjalnym odcinku Prawnej (Po)sesji wywiad z Urszulą Garbicz-Brys z Whistlelink – partnera IPSO Legal.

Dyrektywa 2019/1937 zwana powszechnie dyrektywą o ochronie praw sygnalistów wymaga, aby organizacje umożliwiły sygnalistom dokonywanie zgłoszeń poprzez kanały zaprojektowane, ustanowione i obsługiwane w bezpieczny sposób zapewniający ochronę poufności tożsamości osoby dokonującej zgłoszenia i osoby trzeciej wymienionej w zgłoszeniu oraz uniemożliwiający uzyskanie do nich dostępu nieupoważnionym członkom personelu.

Dyrektywa jednocześnie wymaga, by projektowane kanały zgłaszania nieprawidłowości umożliwiały sygnalistom dokonywanie zgłoszeń na piśmie, przekazywanie zgłoszeń drogą pocztową, za pośrednictwem fizycznych skrzynek na skargi lub na platform internetowych lub intranetowych, bądź dokonywanie zgłoszeń ustnie, za pośrednictwem gorącej linii lub innego systemu komunikacji głosowej.

Masz pytania dotyczące wdrożenia systemu ochrony sygnalistów? Chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Odezwij się do nas na office@ipsolegal.pl lub bezpośrednio z Błażejem Wągielem.

Chcesz wiedzieć więcej na temat sygnalistów? Sprawdź nasze poprzednie wpisy:

KANAŁY ZGŁASZANIA NIEPRAWIDŁOWOŚCI – WADY I ZALETY POSZCZEGÓLNYCH ROZWIĄZAŃ 

OCHRONA SYGNALISTÓW – CO MUSISZ WIEDZIEĆ PRZED WEJŚCIEM W ŻYCIE DYREKTYWY?

DYREKTYWA O OCHRONIE PRAW SYGNALISTÓW – NOWE OBOWIĄZKI FIRM

OCHRONA SYGNALISTÓW A OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH

Możesz też obejrzeć przygotowane przez nas filmy edukacyjne:

OCHRONA SYGNALISTÓW

KALENDARZ ADWOKATOWY 2021

Share