W lutym 2020 roku ukazała się praca Stephen’a R. Stubben’a z University of Utah oraz Kyle’a T. Welch’a z George Washington University na temat wykorzystania i skuteczności wewnętrznych systemów zgłaszania nieprawidłowości.
Badacze, wykorzystując anonimową bazę danych (prawie dwa miliony raportów wewnętrznych) otrzymaną od dostawcy oprogramowania compliance NAVEX, zbadali związek pomiędzy wykorzystaniem wewnętrznych systemów zgłaszania nieprawidłowości a wynikami biznesowymi ponad tysiąca notowanych na giełdzie amerykańskich spółek.
Poprawa wskaźnika ROA
Badanie wskazuje, że spółki o wysokim stopniu wykorzystania wewnętrznych systemów zgłaszania nieprawidłowości mają większy wskaźnik rentowności aktywów w porównaniu z firmami, w których wewnętrzny system zgłaszania nieprawidłowości jest wykorzystywany rzadziej. Z badania wynika, że im większa aktywność firmy w obszarze whistleblowingu, tym większy wskaźnik ROA.
Mniej postępowań i kar
Badacze wskazują, że większa ilość zgłoszeń wewnętrznych skutkuje mniejszą ilością postępowań wytoczonych przeciwko firmie w kolejnych latach.
Większa ilość zgłoszeń wpływa też na wysokość należności wynikających z tego tytułu – w badaniu stwierdzono, że 10% wzrost liczby zgłoszeń sygnalistów wiązał się z 2% spadkiem otrzymanych kar oraz 1% spadkiem kwot ugód sądowych w kolejnych latach.
Ład korporacyjny
Badanie wskazuje, że firmy w których stwierdzono niewłaściwe funkcjonowanie ładu korporacyjnego charakteryzowały się mniejszą aktywnością w zakresie raportowania wewnętrznego niż firmy, które kładły nacisk na corporate governance.
Zgłoszenia anonimowe
Z badania wynika, że ponad 28% zgłaszających decyduje się na zachowanie anonimowości.
Zgłoszenia te charakteryzują się większą ilością przekazywanych informacji o domniemanych naruszeniach, są częściej analizowane przez management, a samo zamknięcie postępowania wyjaśniającego trwa dłużej.
Jednakże management wykazuje mniejszą skłonność do stwierdzenia, że roszczenia zawarte w anonimowych raportach są uzasadnione.
Masz pytania dotyczące nowych obowiązków związanych z ochroną sygnalistów? Chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Odezwij się do nas na office@ipsolegal.pl lub bezpośrednio z Błażejem Wągielem.
Chcesz wiedzieć więcej jak powinna wyglądać procedura sygnalisty? Sprawdź nasze poprzednie wpisy:
JAKICH ZGŁOSZEŃ MOŻESZ SIĘ SPODZIEWAĆ?
OCHRONA SYGNALISTÓW – CO MUSISZ WIEDZIEĆ PRZED WEJŚCIEM W ŻYCIE DYREKTYWY?
OCHRONA SYGNALISTÓW A OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH
Możesz też obejrzeć przygotowane przez nas filmy edukacyjne: