Sprawa ModMed – czyli sygnalista w branży technologii medycznych

🎬Dzisiaj Błażej Wągiel ma dla Was kilka słów na temat branży bliskiej naszej kancelarii – czyli o sygnalistach w branży technologi medycznych.
Kilka dni temu Departament Sprawiedliwości US poinformował, że Modernizing Medicine (ModMed) firma dostarczająca technologie elektronicznej dokumentacji medycznej w wyniku ugody zgodziła się zapłacić 45 000 000 $.
Ugoda częściowo rozstrzyga zarzuty zawarte w pozwie złożonym przez sygnalistkę Amandę Long byłą wiceprezes ds. zarządzania produktem w ModMed.
Chcesz później przeczytać o dyrektywie? Pobierz nasze kompletne przewodniki na temat ochrony sygnalistów
W wyniku śledztwa prowadzonego przez Departament. Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych okazało się, że ModMed naruszył ustawę o fałszywych roszczeniach (FCA) i ustawy antykorupcyjnej przez swoje trzy programy marketingowe:
📌ModMed otrzymywał od firmy Miraca Life Sciences Inc. (Miraca) łapówki w zamian za polecanie i umożliwianie użytkownikom ModMed korzystanie z usług laboratorium Miraca,
📌 ModMed i Miraca działali w zmowie polegającej na niewłaściwym przekazywaniu elektronicznej dokumentacji medycznej firmy ModMed dostawcom usług medycznych w celu zwiększenia liczby zleceń laboratoryjnych dla Miraca i jednoczesnym zwiększeniem liczby pacjentów w bazie użytkowników ModMed.
📌ModMed wypłacał łapówki swoim klientom z sektora opieki zdrowotnej, by ci polecali technologie ModMed innym potencjalnym klientom.
Departament Sprawiedliwości zarzucił ModMed, że przez lata w wyniku różnych schematów, angażował się w łapówkarstwo, które zniekształciło zarówno rynek elektronicznej dokumentacji medycznej jak i laboratoriów medycznych.
Jak wskazuje Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych – elektroniczna dokumentacja medyczna pełni kluczową rolę w procesie diagnostyczno-leczniczym. Dlatego ważne jest, by dostawcy usług zdrowotnych wybierali technologię w sposób autonomiczny i wolny od nielegalnych zachęt finansowych – a sama branża powinna podlegać tym samym standardom zgodności, które wymagane są od podmiotów świadczących usługi opieki zdrowotnej.
🧐 Czy ten case ma jakiekolwiek znaczenie dla whistleblowingu na naszym podwórku?
📣Oczywiście, że tak.
Dyrektywa o ochronie sygnalistów wskazuje, że zgłaszanie przez sygnalistów naruszeń może odgrywać kluczową rolę w wykrywaniu zagrożeń dla zdrowia publicznego i ochrony konsumentów, które w innych przypadkach mogłyby pozostać nieujawnione, a także w zapobieganiu tym zagrożeniom, ich ograniczaniu lub eliminowaniu. Co więcej, projekt krajowej ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa wprost wskazuje (art. 3), że będzie ona dotyczyć zdrowia publicznego, zamówień publicznych oraz ochrony konsumentów.
Jeśli Twoja organizacja ma wątpliwości dotyczące skutecznego wdrożenia i zarządzania systemem sygnalistów, to skontaktuj się z nami pod adresem office@ipsolegal.pl lub bezpośrednio z Błażej Wągiel
Share