Elizabeth Holmes – sygnalista w branży MedTech

We wrześniu tego roku w sądzie federalnym w San Jose ruszył proces Elizabeth Holmes założycielki start-up’u biotechnologicznego Theranos, który miał zrewolucjonizować diagnostykę laboratoryjną.

Sylwetkę Elizabeth Holmes powinien znać każdy, kto interesuje się branżą MedTech. W 2003 roku zrobiła ona furorę w Dolinie Krzemowej oznajmiając światu, że stworzyła ona skuteczne, tanie (i rzekomo działające) urządzenie które pozwalało wykonać ponad 200 testów diagnostycznych w bardzo krótkim czasie od pobrania próbki. A jaką wielkość miała mieć próbka?

Oczywiście wystarczyła tylko kropla krwi pacjenta!

Holmes udało się pozyskać od inwestorów na rozwój swojej działalności aż 724 mln dolarów.

Brzmi jak nieprawdopodobna historia sukcesu? Być może. Szkoda tylko, że wszystko to oszustwo.

A jak doszło do postawienia Holmes przed wymiarem sprawiedliwości? Kluczową rolę odegrała tutaj sygnalistka Erika Cheung.

Erika pracowała w Theranos jako pracownik laboratorium będąc odpowiedzialna za przegląd danych, potwierdzający, czy maszyna Theranos przyniesie oczekiwane rezultaty, czy też nie.

Następnie wykonywała testy klinicznych na próbkach krwi pacjentów, gdzie zauważyła że maszyna za każdym razem daje inne wyniki. Zaniepokojona Erika poruszyła tę kwestię ze swoimi przełożonymi, jednak uzyskała odpowiedź, że powinna zająć się tylko tym za co jej płacono ( to znaczy przeprowadzać testy), a nie kwestionować skuteczność maszyny.

Wobec braku reakcji zarządu Theranosa oraz dalszego wprowadzania w błąd inwestorów Cheung poinformowała organy regulujące badania laboratoryjne o całej sytuacji.

Dzięki tym działaniom możliwe było wykrycie historii zwanej największym przekrętem w historii Doliny Krzemowej.

Ustawa, której projekt jest przedmiotem konsultacji publicznych do 17 listopada 2021 roku ma objąć ochroną takie osoby jak Erika Cheung. Rozwiązania wprowadzane projektowaną ustawą przewidują wprowadzenie środków ochrony sygnalistów oraz odpowiednich rozwiązań organizacyjnych i instytucjonalnych.

Motywy powstania samej dyrektywy są powszechnie znane. Możesz o nich przeczytać w artykule mojego autorstwa, który znajdziesz na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości – LINK

Masz pytania dotyczące wdrożenia systemu ochrony sygnalistów zgodnie z ISO 37002? Chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Odezwij się do nas na office@ipsolegal.pl lub bezpośrednio z Błażejem Wągielem.

Chcesz wiedzieć więcej na temat sygnalistów? Sprawdź nasze poprzednie wpisy:

USTAWA O SYGNALISTACH – ANALIZA ZAŁOŻEŃ

KANAŁY ZGŁASZANIA NIEPRAWIDŁOWOŚCI – WADY I ZALETY POSZCZEGÓLNYCH ROZWIĄZAŃ 

OCHRONA SYGNALISTÓW – CO MUSISZ WIEDZIEĆ PRZED WEJŚCIEM W ŻYCIE DYREKTYWY?

OCHRONA SYGNALISTÓW A OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH

Share