Musisz zapewnić ochronę największej możliwie kategorii osób, które mają dostęp do informacji o naruszeniach, ich ujawnienie leży w interesie publicznym a osoby te hipotetycznie mogą za ich ujawnienie doświadczyć działań odwetowych. Ochrona powinna być ustalana na podstawie wszystkich okoliczności z uwzględnieniem specyfiki danej organizacji.
Przy ustalaniu odpowiednich procedur ochronnych powinieneś uwzględnić wszystkich pracowników, usługodawców, pracowników tymczasowych. Musisz też mieć na względzie te kategorie osób fizycznych, które nie będąc pracownikami mogą narazić się na działania odwetowe i przez to ucierpieć. Trudny orzech do zgryzienia, prawda? Prawnicy IPSO LEGAL chętnie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.
Jednym z celów dyrektywy jest zapewnienie skutecznych, poufnych i bezpiecznych kanałów dokonywania zgłoszeń. Wynikiem tego ma być poprawa egzekwowania prawa w szeregu różnych obszarów m.in.:
By korzystać z ochrony dyrektywy, osoby dokonujące zgłoszenia powinny mieć uzasadnione podstawy, że informacje które posiadają są prawdziwe.
Powinno to stanowić odpowiednie zabezpieczenie przed zgłoszeniami dokonywanymi w złej wierze – wówczas osoby takie nie będą korzystać z ochrony dyrektywy.
w kontekście wydatkowania środków publicznych, zakłóceń konkurencji czy egzekwowania przepisów.
dyrektywa ma przyczynić się do wykrywania przestępstw przeciwko środowisku, także przez produkty niebezpieczne.
ochrona sygnalistów ma przyczynić się do wykrywania zagrożeń dla zdrowia publicznego i ochrony konsumentów, które mogłyby pozostać z różnych przyczyn nieujawnione.
ochrona sygnalistów ma być wsparciem w ujawnianiu naruszeń RODO w sektorach ochrony zdrowia, transportu czy usług cyfrowych.
ochrona sygnalistów ma przyczynić się do zmniejszenia ryzyka związanego z żywnością w sposób zapewniający ochronę zdrowia ludzkiego i interesów konsumentów.
dyrektywa ma wspomóc walkę z nieuczciwą konkurencją podatkową i uchylaniem się od opodatkowania.
Dyrektywa o ochronie sygnalistów nie nakłada nowych obowiązków na wszystkie firmy. Do wdrożenia procedur zobowiązani są:
Polska ustawa o sygnalistach zbliża się wielkimi krokami, jednak wciąż nie znamy jej ostatecznego brzmienia. Mimo że przepisy chroniące sygnalistów, zgodnie z wymaganiami dyrektywy, powinny zostać zaimplementowane do polskiego porządku prawnego najpóźniej 17 grudnia 2021 r. Nie oznacza to jednak, że z implementacją dyrektywy o sygnalistach musisz czekać na treść ustawy. Unijna dyrektywa o sygnalistach obowiązuje, dlatego warto już teraz skupić się na procedurach wdrażających unijne regulacje, a po uchwaleniu ustawy jedynie je dostosować.
Dyrektywa ochrona sygnalistów zobowiązuje pracodawców do stworzenia przejrzystych i bezpiecznych procedur, które umożliwiają sygnaliście raportowanie nieprawidłowości. Procedury może systematyzować dokument (np. Regulamin Sygnaliści), w ramach którego określona zostanie zarówno wewnętrzna procedura raportowania nieprawidłowości, jak i sankcje za nieprawdziwe odniesienia motywowane chęcią zemsty lub innymi negatywnymi pobudkami.
W praktyce wdrożenie dyrektywy o sygnalistach wiąże się z obowiązkiem: