Niezwykle ważny temat dla każdego z nas, dotyczący ochrony sygnalistów – osób, które odważnie zgłaszają nieprawidłowości i naruszenia prawa. Niestety, najnowsza wersja projektu ustawy o sygnalistach nie ułatwia jednostkom samorządu terytorialnego przygotowań do wdrożenia systemu ich ochrony. W projekcie pojawiają się nowe wyzwania, takie jak opracowanie procedury zgłoszeń zewnętrznych oraz ustalenie, czy dane zgłoszenie dotyczy interesu publicznego.
W artykule autorstwa red. Roberta Horbaczewskiego „Kolejna wersja projektu ustawy o sygnalistach to nowe wyzwania dla samorządów”, który pojawił się dzisiaj na stronie prawo.pl omawiamy szczegóły tego projektu, w tym kontrowersje dotyczące obliczenia limitu 50 osób, który zobowiązuje do wprowadzenia procedury wewnętrznej. Dowiecie się również o nowościach, jakie projekt przewiduje, takich jak przesłanka ujawnienia informacji dotyczącej interesu publicznego.
Błażej Wągiel radca prawny, specjalizujący się we wdrażaniu i utrzymaniu systemów ochrony sygnalistów zwraca uwagę na brak legalnej definicji pojęcia interesu publicznego w projekcie ustawy, co może ograniczyć ochronę sygnalistów. Przeczytaj mój artykuł i poznaj szczegóły tego ważnego projektu, który może mieć istotny wpływ na funkcjonowanie samorządów i ochronę sygnalistów.
Link do artykułu: https://www.prawo.pl/samorzad/nowa-wersja-projektu-ustawy-o-sygnalistach-obowiazki-gmin,519464.html